Anksiyete Nedir?

Anksiyete, nedeni belli olmayan, kaygı, korku, gerilim ve sıkıntı halidir. Psikiyatri’de bir grup psikolojik rahatsızlığın genel adıdır. 

Terleme, titreme, çarpıntı gibi bedensel belirtileri görülebilir. Başına kötü bir şey geleceğini düşünme, rezil olmaktan veya komik duruma düşmekten korkma gibi bilişsel (düşünsel), fakat, çoğu zaman nedeni belirsiz, tanımlanamayan bir gerginlik halidir.

Anksiyete, bireyin dış ortama uyum çabasında koruyucu bir tepkidir. Bireyin işlevselliğini aksatması gibi durumlar anksiyete bozuklukları olarak incelenir. Anksiyete bozukluğu teşhisi yapılan bireylerin fiziksel ve duygusal olarak birçok sorunla karşı karşıya kaldığı gözlenmiştir.

Çağımızın en yaygın rahatsızlığı olarak kabul edilmektedir ve bireye günlük yaşantısında birçok sorunlar yaratmaktadır.

Bu internet sitesinde de anksiyete, panik atak, psikoterapi, meditasyon, beslenme ve bu rahatsızlıkla baş edebilmek için yapılabilecek aktiviteler hakkında bilgilere yer verilecektir.

Anksiyete bozukluğu ve panik atak ile uğraşan bireylerin bunun bir rahatsızlık olduğunun bilincinde olup, sürece ve tedavilerine sıkıca bağlı kalarak, rahatsızlıklarını yenmeleri için özen göstermeleri, ilerleyen zamanlarda tekrar benzer bir problem yaşamamaları açısından önem taşımaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir