Beşinci Adım: Meditasyon

Bu bir altın adımdır. Dolayısıyla dikkate almanızı özellikle rica ediyorum. Ben meditasyon, yoga veya buna benzeyen ıvır zıvırları yapamam değil, meditasyon nedir ve hakkında ne biliyorum olmalı, aklınızdan geçen düşünceler.

Meditasyon nedir? 

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türetilmiş, sözcük anlamıyla birçok Batı dilinde “derin düşünme” anlamına gelmekte olan bir terim olup, sözlüklerde, “kişinin iç huzuru, sükûnet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad” olarak tanımlanır. [1]

Meditasyon bana göre; düşüncesizlik durumu, düşünceleri gözlemleme durumu, kendini tanıma süreci, bir bireyin kendisine ayırdığı gerçek zaman dilimi, sakinleştirici ve yaşam koçu. 

Meditasyon ve anksiyete ilişkisi

Aslında Gözlem adımında bahsettiğim her konu meditasyon adımında da geçerli. Meditasyon, bir derin düşünce durumu olduğu için gözlemlemeniz, olayların ve eylemlerin farkına varmanız, kendi iç sesinizin, düşüncelerinizin, fikirlerinizin hayatınıza etkisini görmeniz için oldukça önem taşımaktadır. 

Anksiyete, geçmişte aldığımız kararların veya gerçekleştirdiğimiz eylemlerin sonuçlarının, gelecekten beklentilerimizin; bunu yapabilme potansiyelimizin olmadığı düşüncesini tetiklemesinden dolayı ortaya çıkan, genelde nedeni belli olmayan kaygılardan oluşan bir duygu olduğunu, bu kaygıların çoğalması ve günlük yaşantımıza etki etmesi durumunda bu duygu durumunun anksiyete bozukluğu olarak incelendiğini biliyoruz. [2]

Meditasyon yaparken ilk hedefimiz şimdiki zamanda kalmak olduğu için anksiyete duygusunun etkilerini azaltmaktadır. Bireylere karşı aldığımız tavırların, eylemleri gerçekleştirme şeklimizin, stresin günlük hayatımıza etkisinin, sorunlara yaklaşımımızın ve çözme konusunda uyguladığımız adımların farkına varmamızı sağlamakla birlikte, kendi benliğimizi ve kimliğimizi bulma konusunda yol almamızı sağlayan en etkili yöntemlerdendir.

Şu son 6 ayı iyi geçirebilmemin en büyük sebeplerinden biri de düzenli meditasyon yapıyor olmamdan kaynaklanıyor. Peki, ben meditasyon alışkanlığı nasıl kazandım ve nasıl öğrendim?

Meditasyona nasıl başlarım?

Cep telefonuma Meditasyon isminde bir uygulama yüklemiştim. Uygulamadaki “Meditasyonun Temelleri” programıyla adım adım meditasyonu öğrendim. İlerleyen dönemlerde de diğer programlar ile motivasyon, odaklanma, stresi azaltma gibi diğer programları takip edip, bir bölümü 3 gün boyunca tekrarlayıp, tüm seriyi 21 günde bitirecek şekilde zamanımı değerlendirdim. 

Bu Meditasyon uygulamasında programlar Deniz Baganın sakinleştirici etkisi yaratan sesiyle can bulmuş. Meditasyonu sevmemin bir sebebi Deniz, diğer sebebi ise Meditasyon isimli bu programın çözüm odaklı bir uygulama olması diyebilirim. Program başlangıcında ve sonundaki altın değerinde telkinler de yön bulma konusunda ivme kazanmamı sağlayan önemli etkinlerden biri.

Eğer değerlendirmek isterseniz iki hafta ücretsiz olarak sunuluyor, bir gözatmanızı öneririm. Uygulama içerisindeki favori arkaplan müziği benim için Kristaller, favori program ise Stresi Azalt programı. Orada nöroplastisite isminde bir kavramı da öğrendim ve yakın zamanda da o kavram hakkında bir şeyler karalayacağım 🙂

Meditasyon uygulamasına buradan gözatabilirsiniz.

Bağlantılar

  1. Wikipedia – Meditasyon
  2. Anksiyeteye Karşı – Üçüncü Adım: Gözlem

Sevgiyle kalın,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir