Dördüncü Adım: Sağlıklı Beslenme

Gözlem yeteneğimiz geliştiğinde ilk farkında olduğumuz konulardan biri genellikle sağlıklı beslenip beslenmediğimiz oluyor. Sorunun yanıtı genelde kısmen ya da hayır oluyor. Sorunun yanıtı hem evet ise hem anksiyete sorunlarınız var ise; önce bir beslenme danışmanıyla iletişim kurmanız da fayda var. Çünkü, sağlıklı beslenen bir kişinin anksiyete problemlerini başlamadan çözümlemesi gerekiyor. Şöyle düşünün; araba sürüyorsunuz ve performans bekliyorsunuz, arabanızın performans sağlaması için bakımının zamanında yapılması, yakıtın arabanın motoruna ve diğer ekipmanlarına zarar vermeyecek türde olması ve arabanın yıpratılmadan, zorlanmadan kullanılması gerekiyor; eğer arabayı zorlamak gerekiyorsa, bir yarış arabasıysa kullanılan yakıtın ve motor gücünün, arabanın lastikleri ve diğer ekipmanlarının buna uyum sağlaması gerekiyor.

Aynı şekilde insan vücudu da protein, karbonhidrat, yağ ve diğer vücudumuzun yapıtaşları olan vitamin, mineral ve diğer besin değerlerini orantılı bir şekilde karşılanması gerekiyor. Günümüzde sağlıklı besleniyoruz diyebilmek çok mümkün değil. Ambalajlar, saklanma sürelerini artırmak için kullanılan kimyasal maddeler, eksiltilen vitaminler ve mineraller, tarımda kullanılan ekipmanlar ve ilaçlar, sağlıklı beslenme düzenini imkansızlaştırıyor. Bunun yanı sıra sağlık için daha fazla para ödeme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Fastfood tüketimi artıyor. 

Ek olarak, eğitim ve iş şartları gereği de zaman problemleri de sorun yaratıyor. Peki, bunları nasıl çözebiliriz? Nasıl sağlıklı beslenip beslenmediğimizi öğrenebiliriz?

Tüm bu sorunların yanıtlarını vereceğim. Ancak, öncesinde sağlıklı beslenme ile anksiyetenin ilişkisine gözatalım.

Sağlıklı beslenme ve anksiyete

Yetersiz Omega-3 kullanımı, yetersiz B6, B12 ve C vitamini kullanımı vücudumuzun enerjisinin düşmesini, odak sorunları yaşanmasını, unutkanlık problemleri yaşanmasını tetiklemektedir. Yetersiz D vitamini ve kalsiyum kullanımı, kemik ve eklem ağrılarını tetiklemektedir. Fazla karbonhidrat veya yağ, az protein tüketimi obeziteyi tetiklemektedir. Yetersiz protein kullanımı ve yüksek karbonhidrat tüketimi kan şekerinin sık sık düşmesini tetiklemektedir.

Aslında, sadece bu kadarını bilmeniz bile yeterli. Bu eksiklikleri düzenlemek bile sağlıklı beslenme konusunda bir adım atmanızı sağlayacak.

Çünkü, vücut enerjinizin düşük olması veya kan şekerinizin düşmesi kaygılı ruh haline bürünmenize yol açarken, enerjinizin yüksek olması problemleri çözebileceğiniz yeterli gücünüzün olduğunu hissettirecektir.

Ne zayıf, ne kilolu, ne de obez olmalısınız. Fit olmak oldukça önemlidir ve fit olmak asla yağ oranı düşük kas oranı yüksek olarak lanse edilmemeli. Fit olmak, vücut yağ ve kas oranınızın dengeli olmasıdır.

Takviye edici gıda kullanımı önemlidir, fakat iyi araştırma yapılması gerekmektedir. Çünkü, besinlerden artık elde edemediğimiz değerleri hap veya içecek şeklinde sunulan takviye edici gıdalara bırakıyoruz. İlaç firmaları, bu takviye gıdaların içerisine hangi maddeleri ekliyor, saklamak ve ticaretini daha iyi yapabilmek için? Belki, sizde bir bağımlılık etkisi yaratacak bir madde var ve o ilacı kullanmadığınızda yoksunluk belirtileri yaşayarak normalde yeterli gelen enerjinizi de kaybedeceksiniz?

Bir beslenme danışmanıyla çalışmak her zaman için ideal çözüm. Fakat, bütçeniz uygun değilse, sosyal medyada o beslenme danışmanlarının paylaşımlarını incelemenizde fayda var. Çünkü, iyi niyetli insan paylaşmayı da seviyordur, oradan elde edeceğiniz iki üç bilgi, birçok probleminizi çözmeye de yetebilir.

Sonuç

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemini kavrayıp bunu yaşam stili olarak benimsediğinizde karar verme yetisi gelişecek ve problemleri çözebilmek için yeterli enerjiniz olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir