Bir Sürecin Bitişi, Yeni Bir Sürecin Başlangıcı

Bugün, bir sürecin bitişi ve yeni bir sürecin başlangıcı. 2 yıl önce başlayan ilaç tedavim dün itibariyle tamamlandı. Bugün, herhangi bir anti-depresan ilacı kullanmadan geçirdiğim ilk gün (son 2 yıl içerisinde).

Beynim için ilaç kullanmayı bırakmak rahatsızlıkların büyük ölçüde iyileştiğini resmiyete döken bir eylem.

Fakat, iyileşme kavramı içerisinde bulunduğum ruh hallerine göre çok klişe geliyor. Yani, fiziksel belirtilerin ortadan kaybolmuş olması iyileştiğim anlamına geliyorsa -ki psikolojik sorunların dışavurumunun ortadan kaybolması iyileşme anlamına gelmemekte olduğunu birçok bilimsel ve bilimsel olmayan kaynak belirtmekte- 4 ay önce iyileştim diye net konuşabilirim. Çünkü, yaklaşık 1 yıl kadar uzun bir süre boyunca panik atak geçirmediğimi ve Continue reading “Bir Sürecin Bitişi, Yeni Bir Sürecin Başlangıcı”

Altıncı Adım: Tedavi ve Takip

Altın adımdan sonra, altıncı adımdayız. Bu adım tedavi süreci ve takibin önemini kavramaktan oluşuyor. Bu arada, farkında biriysen, yazılarımın arasındaki süre farkını görmüşsündür. Bir süreliğine ben de kendimle yeniden ilgilenmem gerektiğinin farkına vardım, bu yüzden altıncı adımı yazmakta geciktim.

Tedavi süreci nedir ve ne kadar sürer?

Tedavi süreci kişinin hem fizyolojik hem psikolojik olarak iyileşmesi için gerekli olan zaman dilimidir. -Bir dakika, neden fizyolojik?- şeklinde aklınızda bir soru belirdi mi? Anksiyete bozukluğu ve panik atak ile ilgili tanımlamalardan bahsederken fizyolojik olarak rahatsızlıklardan da belirtmiştim. Titreme, çarpıntı gibi belirtiler. Yani psikolojik rahatsızlıklarımızın dışavurumlarını fizyolojik olarak tanımlamak, pek de yanlış olmaz? 

Continue reading “Altıncı Adım: Tedavi ve Takip”

Beşinci Adım: Meditasyon

Bu bir altın adımdır. Dolayısıyla dikkate almanızı özellikle rica ediyorum. Ben meditasyon, yoga veya buna benzeyen ıvır zıvırları yapamam değil, meditasyon nedir ve hakkında ne biliyorum olmalı, aklınızdan geçen düşünceler.

Meditasyon nedir? 

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türetilmiş, sözcük anlamıyla birçok Batı dilinde “derin düşünme” anlamına gelmekte olan bir terim olup, sözlüklerde, “kişinin iç huzuru, sükûnet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad” olarak tanımlanır. [1]

Continue reading “Beşinci Adım: Meditasyon”