İkinci Adım: Yüksek Motivasyon

“Baş belası bir rahatsızlıkla uğraşıyorum, yüksek motivasyonu nasıl sağlayacağım?” demiştim bir zamanlar.. Bu durum farkındalık sürecim başlayana kadar süregeldi. Daha sonra kendimi daha basit düşünmeye yönelttim ve olumsuz düşüncelerimin panik ataklarımı tetiklediğini, iyi düşüncelerin ise modumu (ruh hali) yükselterek rahatsızlığımın etkilerini azalttığını fark ettim. 

Gerek travmatik bir problem yaşanmış olsun, gerekse ufak ufak problemlerin birleşerek yarattığı bir psikolojik rahatsızlık olsun; temelde hepsi aynı semptomlardan, aynı veya benzer tedavi sürecinden geçtiğini öğrendim.

Kuram oldukça basit.

Düşünceler, duygular ve fikirler bir eyleme dönüştürüldüğünde bir sonuca varıyor. Bu sonuçlar olumlu ya da olumsuz olabiliyor. Sonuçların beklentilerimizin dışında olması veya beklentilerimizi yeteri kadar karşılamaması, bilinçaltımızda olumlu ya da olumsuz etki yaratıyor. Eğer, bu sonuçları iyimser ya da kötümser olarak yorumlarsak, olumlu ya da olumsuz anılar olarak hafızamıza depolanıyor. 

Beynimiz benzer bir görevi yerine getirmek için daha önce deneyimlenmiş olayları değerlendirerek kısayolu kullanıyor. Eğer, farkındalık sağlanırsa farklı yol izlenebiliyor, sonuç değişebiliyor veya yeniden beklentimizin dışında ise olumsuz da sonuçlanabiliyor. 

Sürekli olumsuzluklarla sonuçlanması ve bireyin iyimser düşüncelerini kaybetmesi durumunda, kaygı duygusu boy gösteriyor. Eğer güçlü ve farkında bir karaktere sahip değilsek, bu kaygılar farklı olaylar gerçekleşirken veya gerçekleşmeden önce nedeni belirsiz kaygılara yol açabiliyor.

Zihnimizin sorun olarak algıladığı olaylar karşısında ki tutumumuzu değiştirmemiz, kendi benliğimiz ile ilgilenmemiz, farklı bakış açıları kazanmamız, kaygının ve stresin hayatımızdaki etkisini kontrol etmemizi sağlıyor.

Motivasyon ise bu sorunları çözümlemek için açılacak ilk kapının anahtarı. 

Yüksek motivasyonun anksiyeteye etkisi

İyileşme sürecinizde ikinci adım, yüksek motivasyon. Yüksek motivasyonun doğrudan anksiyeteyi yatıştırıcı etkisi mevcuttur. Fakat, kaygılı durumdayken, baskı altındayken veya problemlerle uğraşırken yüksek motivasyon sağlamak, normal zamanlara göre kolay değil.

Peki, bunu nasıl başarabiliriz? veya ben nasıl başardım?

Birinci önerim telkin. Evet, ilk adımı attıktan sonra, ikinci adımı atmak çok kolay oldu benim için ve bunu telkinde bulunarak ile sağladım. Daha sonradan durumu analiz ettiğimde; o an ciddi ve olumsuz bir sonucu olacak panik atağı engellemek ile kalmadım, ertesi güne iyi başlamamı sağladım ve bunu süreklilik haline getirdim.

Bu rahatsızlık süreci içerisinde ki ilk telkinim aslında alıntıladığım bir sözdü;

“Her karanlık gecenin aydınlık bir sabahı vardır.” daha sonra da ekledim; bugün bazı sorunlar yaşadım ve sorun yaşarak bitiriyorum, fakat, sabah olduğunda güne harika başlayacağım. Kötü geçmesini sağlayan ben isem, iyi geçmesini de ben sağlayabilirim. 

O an veya öncesinde ne problem yaşadıysanız, kendinize güzel bir telkinde bulunun. Her gece yatmadan önce yaptığınız bir ritüel olarak tekrarlayın. Güne pozitif düşüncelerle başlamanız motivasyonu artıracaktır.

İkinci önerim ise, keyif aldığınız bir aktiviteyi minimum olarak haftada bir iki defa gerçekleştirmek üzere kendinize söz verin. Bu aktiviteyi rutin hale getirin ve bu aktiviteleri ilerleyen zamanlarda artırın. 

Ne kadar kendi başınıza mutlu olabilirseniz, beyniniz seratonin hormonu ne kadar fazla salgılarsa sizin için o kadar iyi. Sürekli olumsuzlukların arasında kalmamanızı sağlayacak ve bir süre sonra sıkıntılı süreçlerin azalmasıyla rahat nefes almaya başlayacaksınız. 

Unutmayın, eğlenmek para harcamak değildir. Çok para harcamanız da sizi sıkıntılı sürece sokacaktır. Mantıklı hareket etmeniz, paranızı iyi değerlendirmeniz gerekir.

Üçüncü önerim ise, sosyal medyayı aktif kullanıyorsanız motivasyonunuzu artıracak sayfaları, kişi profillerini takip edin. Eğer aktif kullanmıyorsanız, bilim kurgu, fantastik, anime film geceleri düzenleyin (dram ve psikoloji türü değil!).

Sonuç

Yüksek motivasyon, kendimize ayıracağımız zamanı iyi değerlendirmemizi sağlayacak. Bu durum da olumsuzluklardan bizi uzaklaştıracak, başardığımız şeyleri daha değerli kılacaktır.

Ayrıca, çoğu psikiyatri ilacının görevi, beyindeki hormonları düzenlemek. Bu süreci desteklemek için yüksek motivasyon da olmak oldukça önem taşımaktadır.

Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir