Üçüncü Adım: Gözlem

Attığımız her adımı, söylediğimiz herhangi bir sözü, uyguladığımız herhangi bir eylemi genellikle gözlemlemeden gerçekleştiririz. Beynimiz rutin olarak tekrarlanan eylemleri gerçekleştirmek için ara sinir yolları oluşturur ve vücudumuzda ilgili organlara kısa süre içerisinde komutları ileterek görevini yerine getirir. 

Gözlemlemek ve düşünmek genellikle de birbirine karıştırılan iki eylemdir. Örneğin yemeğin ne kadar güzel olduğu  hakkında bir fikrin zihnimizin içerisinde dolanması; düşünmek, yemeğin güzel olduğunun farkında olmak, artıları eksileri, içeriği ve damağımızda bıraktığı tat konusunda çeşitli fikirlere sahip olma durumu ise gözlemlemek diye açıklanabilir. 

Bir başka örnekle daha açıklamak gerekirse, yürüdüğünün farkında olmak; gözlem, “şu an sağ bacağımla bir adım atacağım” şeklinde zihnimizin içerisinde dolanan ses düşüncedir.

Peki, gözlemlemenin anksiyeteye, daha sonrasında da hayatımıza ne gibi katkıları olur?

Gözlem ve anksiyete

Gözlem yapmak ve bu yeteneği geliştirmek, karşılaştığımız sorunları daha pratik ve olumlu sonuçlar elde etmemizi sağlarken, birçok soruna karşı da önlem almamızı sağlar. Rahatsızlığımızı tanımak, hangi olayların içerisinde bulunduğumuzda anksiyete duygusunun veya panik atakların tetiklendiğini gözlemlemek, aynı rahatsızlık verici durumlardan kaçınmamızı ve bu gibi olayların içerisinde kaldığımızda çözüm odaklı yaklaşabilmemizi sağlayacaktır.

Gözlem yeteneği nasıl geliştirilir?

Bu yeteneği geliştirmek için en etkili yöntemlerden biri yönlendirmeli meditasyon seanslarıdır. Meditasyon esnasında nefese odaklanarak, beden taraması yaparak, duyguların farkında olarak, düşünceleri tanımlayarak gözlem yeteneğimizi geliştirebiliriz.

Diğer bir yöntem ise, kişisel gelişim kitapları ve roman kitapları. Roman kitaplarında ki karakter özelliklerinin betimlenerek anlatılması olayın ve karakterin hayal edilerek, gerçekleştirdiği eylemi zihnimizde canlandırmamızı sağlar. Bu durumda karşılaştığımız insanlar da gözlem yapmak için nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bize fikir verir. Aynı şekilde kişisel gelişim kitapları da eğitim odaklı olup bakış açıları kazanmamızı sağlar.

Sonuç

Hangi sorunların üzerine gitmemiz, hangilerin de destek almamız gerektiği konusunda fikir edinmemiz sağlanacaktır. Yaşadığımız atakların ve hissettiğimiz anksiyete duygusunun şiddetlerini veya sayısını azaltması sağlanır. İyileşme sürecinin kısalması sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir